Skorzystaj z naszej pomocy

Piesi giną na polskich drogach

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Krajowe  drogi i ulice są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Nie jest to sytuacja nowa, od wielu lat bowiem zajmujemy ostatnie miejscach w europejskich statystykach. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zakończyła badania nad bezpieczeństwem pieszych w Unii Europejskiej. 

Polska jest na czele państw, gdzie ginie ich najwięcej. Gorzej jest tylko w Rumunii i na Litwie. W latach 2003 – 2013 życie na drogach Unii straciło 82 525 pieszych , z czego w samej Polsce – 17 664. Pomimo, iż sytuacja (choć bardzo wolno) się poprawia – bezpieczeństwo pieszych w naszym kraju bardzo odstaje od norm w odniesieniu do innych członków Unii Europejskiej.

Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego komentuje wyniki raportu: „Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z wyników badań w naszym kraju. Niemniej jednak bezpieczeństwo pieszych w Polsce wzrasta. Od poprzedniego roku wprowadzono przepis obowiązkowego noszenia elementów odblaskowych nocą poza terenem zabudowanym. Staramy się wprowadzać nowe przepisy chroniące pieszych. Jednak w naszym kraju w tej kwestii jest jeszcze dużo do zrobienia”.

Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu podkreśla: „Najlepszym sposobem jest zmiana prawa, dostosowanie go do pieszych  tak jak jest to na Zachodzie. Ale nie musimy czekać na prawo. Można też działać lokalnie. Wprowadzanie stref Tempo 30 czy budowanie azyli dla pieszych nie zależy od rządu tylko od miejscowych władz. Na rzecz pieszych działa też technologia. Autonomiczne systemu hamujące po zauważeniu pieszego czy dodatkowe poduszki powietrzne mogą ratować życie. Nie może być jednak tak, że czekamy aż technologia zmusi nas do zatrzymania się, musimy myśleć sami – radzi i dodaje: – Musimy zmienić przede wszystkim myślenie. Polskie prawo i mentalność nie oddają tego, że w transporcie najważniejsze jest bezpieczeństwo”.

Źródło: brd24.pl

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Kiedy można przejechać na czerwonym... Czytaj więcej
Co to jest minicasco? Czytaj więcej
Ubezpieczenie od skutków ataków... Czytaj więcej
Kolizja z zagranicznym kierowcą. Co zrobić? Czytaj więcej
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie... Czytaj więcej
Trzecia tablica rejestracyjna? Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania od skutków ulewy Czytaj więcej
Ubezpieczenie motocykla Czytaj więcej
Bezpieczeństwo rowerzystów Czytaj więcej
Po pijaku motorówką Czytaj więcej