Skorzystaj z naszej pomocy

Bezpieczeństwo rowerzystów

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Już niedługo na polskich drogach pojawiać się będzie szereg rozwiązań infrastrukturalnych, które mają ułatwić życie rowerzystom.

Na polskich drogach rowerzystów przybywa z roku na rok. Moda na bycie eko, propagowanie zdrowego stylu życia, to tylko niektóre z powodów, dla których cyklistów przybywa. Niestety warunki na drogach dla rowerzystów w Polsce, nie równają się z tymi w Holandii, Niemczech, czy innych państwach. Ze względu na to w połowie ubiegłego roku opracowano projekt zmian w przepisach ruchu drogowego, które mają ułatwić życie rowerzystom.

Projekt dotyczy zmian, które pozwolą władzom lokalnym na zastosowanie rozwiązań typu:

  1. Dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na jezdniach jednokierunkowych;
  2. Wprowadzenie ruchu rowerowego na jednym pasie wspólnie z ruchem pojazdów transportu publicznego, czyli na buspasach;
  3. Prowadzenie sygnalizatorów trójkolorowych dedykowanych ruchowi rowerowemu;
  4. Wprowadzenie nowych, trójkomorowych sygnalizatorów świetlnych dedykowanych ruchowi rowerowemu, prowadzonemu po jezdni;
  5. Zmniejszenie liczby znaków i ich uporządkowanie.

Jednym z działań drogowców, zwiększających bezpieczeństwo rowerzysty jest tworzenie śluz rowerowych. Śluzy, pomimo, iż pojawiają się w wielu miastach w Polsce, wprowadzają kierowców w zakłopotanie. Zdecydowana większość nie umie się zachować w momencie, kiedy na swojej drodze spotyka się z taki rozwiązaniem.

Śluza rowerowa przeznaczona jest dla tych, którzy zajmują miejsce na dowolnym pasie jezdni przed samochodami. Ta części jezdni wyróżnia się kolorem nawierzchni i znakami pionowymi. Na skrzyżowaniu, z takimi oznaczeniami, kierowcy samochodów mają obowiązek przepuścić przodem rowerzystów tak, aby opuścili oni skrzyżowanie. Pierwsze śluzy pojawiły się we Wrocławiu, następnie w Łodzi, Warszawie, Krakowie i liczba ich stale rośnie. Strategia rozwoju transportu zakłada, że miejsca przeznaczone dla rowerzystów będą w większości gmin w Polsce. Przepisy maja ułatwić, a jednocześnie zachęcić gminy do tworzenia śluz.

Pomimo zmian, które miały poprawić sytuacje rowerzystów, konflikt między kierowcami samochodów, a cyklistami trwa. Kierowcy samochodów bardzo często traktują rowerzystów z lekceważeniem i nie przestrzegają przepisów z nimi związanych.  Dopiero mandat w wysokości 300 zł, i 6 punktów karych przypomina kierowcom o prawach rowerzystów.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Ubezpieczenie narciarskie dla osób... Czytaj więcej
Aplikacja mobilna „Na wypadek” Czytaj więcej
Ubezpieczenie dziecka Czytaj więcej
Szybkie rady: Jak prawidłowo ustawić... Czytaj więcej
Ubezpieczenie quada Czytaj więcej
Szybkie rady: Jesienne problemy na drogach Czytaj więcej
Rozpocznij swoją przygodę z quadem... Czytaj więcej
Wyższe mandaty – nawet do... Czytaj więcej
Podpalenie auta. Jak się zabezpieczyć? Czytaj więcej
Co z ubezpieczeniem OC i AC poprzedniego... Czytaj więcej