Skorzystaj z naszej pomocy

Co to jest cesja?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

W terminologii ubezpieczeniowej można wpaść na pojęcie cesja. Termin ten wielu z nas może sprawić kilka problemów. Ogólnie cesja kojarzona jest z przenoszeniem praw. Sprawdź dokładnie na czym polega cesja w umowach ubezpieczeniowych.

Definicja

Cesja w skrócie oznacza przeniesienie praw, które wynikają z umowy ubezpieczeniowej. Z cesją najczęściej ma się do czynienia w związku z  przeniesieniem praw z ubezpieczenia na rzecz banku, który udziela nam kredytu lub Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Dotyczy to m.in. polis autocasco, mieszkań i domów.

By jeszcze łatwiej wyjaśnić termin cesja należy powiedzieć, że cesja praw z umowy ubezpieczenia jest zastrzeżeniem zobowiązującym ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania na rzecz określonej osoby trzeciej.  W praktyce jest to bank lub leasingodawca. Cesja powinna być odnotowana w polisie ubezpieczeniowej lub być załącznikiem do tej umowy.

Kredyt na dom lub mieszkanie z cesją?

Wiele osób bierze kredyt na dom lub mieszkanie w banku. Bank udzielając kredytu może wymagać od Ciebie kupna dodatkowego ubezpieczenia lub ustalenia cesji na bank. W praktyce oznacza to, że umowa ubezpieczeniowa zostaje przepisana na bank, ale to Ty będziesz opłacał składkę. Dzięki temu bank ma prawo do wypłaty odszkodowania w razie jakiegoś niespodziewanego zdarzenia.

Co znajduje się w umowie cesji?

Każda umowa związana z cesją powinna szczegółowo określać:

  • Przedmiot cesji. Najczęściej chodzi o dom lub mieszkanie
  • Potrzebna tu jest pełna nazwa banku oraz adres
  • Kwotę cesji czyli dokładna wartość nieruchomości
  • Datę ustalenia cesji
  • Podpisy osoby, która przyjmuje cesję i reprezentuje bank

Myślisz, że stworzenie takiego dokumentu jest trudne? Nie przejmuj się. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwykle dysponują szablonami takiej umowy. Dopilnuj tylko wszystkich szczegółów.

Co z odszkodowaniem?

Specjaliści informują, że to kto dostanie odszkodowanie w dużej mierze zależy od rozmiarów szkody. Ogólnie jednak każde odszkodowanie z cesji należy się tylko bankowi. Jeśli uszkodzenia np. domu są niewielkie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odszkodowanie dostaniesz właśnie TY.  Gdy jednak dom został doszczętnie zniszczony to odszkodowanie powędruje do banku. Teraz pojawia się pytanie jaka kwota to będzie? Odszkodowanie powędruje do ubezpieczyciela w kwocie takiej jaka została do spłacenia przez Ciebie kredytu.

Załóżmy, że Twój dom został zniszczony, a spłaciłeś już  70 % kredytu. Oznacza to, że bank otrzyma odszkodowanie w kwocie brakujących 30 %, a Ty otrzymasz resztę.

Koniec cesji

Koniec umowy ubezpieczeniowej wiąże się również z końcem umowy cesji. Pamiętaj, że automatyczne odnowienie się ochrony ubezpieczeniowej wymaga tego, by na nowo ustalić cesję.

By anulować cesję w trakcie obowiązywania ubezpieczenia należy w Towarzystwie Ubezpieczeniowym złożyć wniosek. Ubezpieczyciel natomiast może od Ciebie zażądać zgody osoby, na którą cesja została ustanowiona.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Tagi: , ,

Przeczytaj więcej

Płatne drogi w Polsce –... Czytaj więcej
10 mitów o ubezpieczeniu OC Czytaj więcej
Szybkie rady: zapobieganie usterkom w aucie Czytaj więcej
Zmiany w dowodach osobistych od... Czytaj więcej
Przyczynienie do wypadku. Co to jest? Czytaj więcej
Co to jest szkoda? Czytaj więcej
Limity w ubezpieczeniach turystycznych Czytaj więcej
Wyższe mandaty – nawet do... Czytaj więcej
Baza zdarzeń i szkód Czytaj więcej
Testy online na prawo jazdy Czytaj więcej