Skorzystaj z naszej pomocy

Jak pielęgnować samochód?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Czyszczenie samochodu należy do podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących mycia auta. Przede wszystkim zwracamy uwagę na kosmetyki, ich jakość zależy bowiem od tego jak wyglądać będzie nasze auto.

Jeśli środki używane do czyszczenia są „agresywne”, bardzo szybko możemy uszkodzić lakier. Większość defektów lakierów powstaje bowiem podczas mycia auta, nawet kiedy zachowujemy najwyższy stopień ostrożności. Korzystanie więc z odpowiednich „nieagresywnych kosmetyków”, oraz odpowiedniej techniki mycia jest najistotniejszą rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać przy pielęgnowaniu samochodu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo lakieru należy w pierwszej kolejności wybrać czym auto będziemy pielęgnować. Jeśli zdecydujemy się na gąbkę, trzeba mieć na uwadze fakt, że nawet wysokiej jakości gąbki maja często płaską powierzchnię i zamkniętą strukturę. To powoduje, że brud z powierzchni lakieru zamiast być wchłaniany  w   strukturę gąbki, pozostaje na lakierze i jest wręcz w niego wcierany powodując zarysowania na powierzchni. Dlatego tez lepszym rozwiązaniem jest użycie rękawicy wykonanej z długiego, miękkiego włosia, która nie niszczy lakieru. Brud i ziarenka piasku są wchłaniane w rękawice, a luźna struktura włosia pozwala jednocześnie łatwo spłukiwać wsiąknięty w nią brud. Rękawic, ze względu na jej delikatność, należy używać tylko do pielęgnacji lakieru i felg.

Jeśli chcemy wyczyścić koła, należy użyć do tego gąbki.

Używając szamponów do pielęgnacji powinniśmy zwrócić uwagę na jakość produktu. Zwykłe, tanie szampony z marketu, co prawda pomogą w usunięciu brudu, ale nie zapewnią tzw. „dobrego poślizgu podczas mycia” (im lepszy poślizg, tym mniejsze ryzyko powstania rys na lakieru ). Zaletą droższych szamponów jest ich neutralne PH, które nie uszkodzi wrażliwych ramek wokół szyb, poza tym droższe szampony zawierają składniki, które zapewniają śliskość lakieru po spłukaniu i poprawiają odprowadzanie wody, dzięki czemu samochód szybciej się osusza. Niektóre kosmetyki zawierają środki zapobiegające utlenianiu lakieru, dzięki czemu nie blaknie kolor karoserii. Pielęgnując nasze auto należy więc używać wysokiej klasy środków, co zapewni nie tylko ich piękny wygląd, ale przede wszystkim chronić będzie ich powierzchnie.

W przypadku gdy chcemy mieć pewność, że samochód będzie odpowiednio czyszczony skorzystajmy z dobrych automyjni – specjaliście wykonają pielęgnację wzorowo! Jak widać powyżej kosmetyka samochodowa nie jest prostą sprawą.

 

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • O autko trzeba dbać, bo inaczej może nam pokazać przysłowiowy język i odmówić posłuszeństwa 🙂

Przeczytaj więcej

Praca kierowcy – wymagania Czytaj więcej
Kiedy kupisz auto z wadą Czytaj więcej
Szkoda całkowita – co takiego? Czytaj więcej
Bezpieczna jazda. Aplikacja mobilna AVIVA Czytaj więcej
Czy cofanie licznika jest legalne? Czytaj więcej
KONKURS – prawo jazdy + WYNIKI Czytaj więcej
Tablice rejestracyjne – trochę... Czytaj więcej
Kradzież samochodu – uważaj... Czytaj więcej
Czym jest ubezpieczenie kosztów... Czytaj więcej
Drzewa przy drodze a bezpieczeństwo Czytaj więcej