Skorzystaj z naszej pomocy

Kiedy kupisz auto z wadą

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Podczas nabywania produktu, obowiązkiem osoby sprzedającej jest udzielenie wszystkich, niezbędnych informacje na jego temat. Jeśli osoba nabywająca np. samochód, ma jakiekolwiek wątpliwości, sprzedawca musi bezwzględnie jasno i rzeczowo je wyjaśnić.  Sprzedawca zobowiązany jest również  wyjaśnić wszystkie punkty w umowie sprzedaży.

W trakcie zakupu przyszły właściciel auta ma prawo przetestować pojazd.  Niestety zdarza się tak, że samochód, który kupiliśmy w komisie bądź salonie samochodowym ma wady. W takim przypadku mamy pełne prawo do tego, aby złożyć reklamację. Przepisy dokładnie mówią, czego może żądać klient, a sprzedawca musi się bezwzględnie do tego ustosunkować. Przepisy te pod koniec ubiegłego roku zostały zmodyfikowane. Zmiany te dokonano na  korzyść klienta.

Jeśli po zakupie auta okaże się, że ma ono wadę. Klient może złożyć reklamację, w której dokładnie opisze swoje żądania dotyczące doprowadzenia auta do takiego stanu, aby był on zgodny z umową. Klient ma prawo żądać naprawy, wymiany, zwrotu całości lub części wypłaconych pieniędzy. Podstawą składania reklamacji jest gwarancja lub rękojmia. Od klienta zależy rodzaj składnej reklamacji, a sprzedawca musi się do tego ustosunkować.

Istnieją dwa rodzaje wad. Wada fizyczna i wada prawna. Pierwszy rodzaj uszkodzenia polega na tym, iż produkt jest niezgodny z umową, znaczy to, że nie ma takich właściwości, które powinien  posiadać, a o których nabywca został zapewniony że są. Wada prawna polega na niezgodności w przepisach prawa. Najczęściej przy zakupie auta wadą prawną jest fakt, że nabyte auto jest własnością osób trzecich.

Reklamację składa się u sprzedawcy, u którego nabyliśmy wadliwy towar. Zakup auta to spory wydatek dlatego zawsze warto sprawdzić wielokrotnie umowę oraz wszystkie inne dokumenty, które powinien przekazać nam wcześniejszy właściciel. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu OC – gdyż każdy samochód powinien je posiadać.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Prawidłowe trzymanie kierownicy Czytaj więcej
Czy cofanie licznika jest legalne? Czytaj więcej
Jak nie przepłacać za ubezpieczenie? Czytaj więcej
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie... Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC motocykla Czytaj więcej
Volvo On Call rusza w Polsce Czytaj więcej
Rozpocznij swoją przygodę z quadem... Czytaj więcej
Czy viaToll zniknie? Czytaj więcej
Kiedy można przejechać na czerwonym... Czytaj więcej
Trzecia tablica rejestracyjna? Czytaj więcej