Skorzystaj z naszej pomocy

Kolizja a wypadek

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Często zastępujmy słowo „wypadek” słowem „kolizją” lub na odwrót. Mogłoby się wydawać, że te dwa pojęcia oznaczają to samo. Jednak tak nie jest. Musimy prawidłowo ocenić, czy zdarzenie na drodze było wypadkiem, czy kolizją, aby móc się prawidłowo zachować. Różnią się przede wszystkim postępowaniem po ich wystąpieniu.

Kolizja i wypadek są dwoma różnymi zdarzeniami na drodze. O kolizji możemy mówić, wówczas gdy lekko uszkodzone są pojazdy, a osoby biorące udział w zdarzeniu nie zostały mocno ranne. W tym przypadku obecność policji nie jest konieczna. Najważniejsze aby sprawca kolizji okazał swoją polisę OC, z której należy spisać wszelkie niezbędne dane. Bywają sytuacje, kiedy osoba, która doprowadziła do zdarzenia  nie jest właścicielem samochodu, wtedy obecność policji jest niezbędna. Dobrze mieć również świadków zdarzenia, którzy w razie sporów – kto zawinił – przyczynią się do wyjaśnienia sytuacji. Udokumentowanie stłuczki zdjęciem lub krótkim filmikiem też ułatwi proces odszkodowania. Koniecznie należy usunąć samochody z drogi – jeśli tego nie uczynimy, możemy dostać mandat.

W przypadku kolizji obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwają dłużej niż 7 dni, a w przypadku wypadku powyżej trwają one dłużej niż 7 dni.

 

Inaczej wygląd sytuacja, kiedy mamy do czynienia z wypadkiem ( kiedy uczestnicy są ranni, lub kiedy straty materialne są bardzo duże). Tu procedury są bardziej skomplikowane, niż w przypadku niegroźnej stłuczki. Zawsze należy wezwać policje i pogotowie ratunkowe. W rozbitych samochodach należy wyłączyć zapłon i pozostawić auta na światłach awaryjnych, ustawiając trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt należy ustawić: kilka metrów za pojazdem w terenie zabudowanym, poza terenem w odległości od 30 do 50 metrów, na autostradzie natomiast co najmniej 100 m. Jeśli są osoby poszkodowane, koniecznie udzielamy im pierwszej pomocy i czekamy na pogotowie.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Angliki z wyższą składką Czytaj więcej
Jedziesz samochodem na wakacje? Ubezpiecz go! Czytaj więcej
Drzewa przy drodze a bezpieczeństwo Czytaj więcej
Czy cofanie licznika jest legalne? Czytaj więcej
Hak holowniczy – demontować... Czytaj więcej
Czy warto posiadać ubezpieczenie na życie? Czytaj więcej
Krótkoterminowe assistance za granicą Czytaj więcej
Czy można się ubezpieczyć od gradobicia? Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne: Co... Czytaj więcej
Koniec umowy OC. Co dalej? Czytaj więcej