Skorzystaj z naszej pomocy

Koniec umowy OC. Co dalej?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Ubezpieczenie komunikacyjne OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. Taką polisę podpisuje się zwykle na 12 miesięcy. Co się stanie, gdy umowa się skończy? Poznaj więcej szczegółów na temat kończącej się umowy OC.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Chroni ono Ciebie przed finansowymi konsekwencjami, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku lub kolizji. Brak ważnego ubezpieczenia oznacza duże kary. W związku z podwyżką płacy minimalnej (2000 zł) w 2017 roku kierowcy zapłacą więcej za brak ubezpieczenia.

Właściciele samochodów osobowych w tym roku za brak OC mogą zapłacić karę w wysokości:

  • 800 zł- za brak polisy poniżej 3 dni (wcześniej 740 zł),
  • 2000 zł za brak polisy od 3 do 14 dni (wcześniej 1850 zł),
  • 4000 zł za brak polisy powyżej 14 dni (wcześniej 3700 zł),

Okazuje się, że wielu kierowców w Polsce nie wie, że jeździ bez ważnej polisy. Dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów końca umowy OC. Dodatkowo UFG na bieżąco monitoruje i wyłapuje kierowców bez ważnej ochrony. Nie daj się złapać i pamiętaj o ciągłości ubezpieczenia. Trzeba również wiedzieć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwykle 14 dni przed końcem umowy wysyłają do kierowców przypomnienia z ofertą na nowy rok. Możesz się zgodzić i opłacić wznowienie lub poszukać polisy u innego ubezpieczyciela.

Koniec umowy OC. Co dalej?

W wielu przypadkach polisa OC odnawia się automatycznie. To dobra wiadomość dla zapominalskich, którzy nie pamiętali o kończącej się polisie. Automatyczne wznowienie ma w założeniu wyeliminować z polskich dróg kierowców bez ważnego ubezpieczenia. Istnieją jednak sytuacje kiedy ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie.

Kupiłeś używany samochód?

Postanowiłeś zmienić samochód i kupiłeś auto z rynku wtórnego? Zgodnie z prawem wszystkie prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC przechodzą na nowego właściciela. Wraz z zakupionym pojazdem powinieneś dostać wszystkie dokumenty dotyczące samochodu i ważną polisę OC. Pamiętaj, że taka polisa nie odnawia się automatycznie i jest ważna tylko do końca jej obowiązywania. Kupując samochód możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela do końca jego trwania lub wypowiedzieć w dowolnym momencie i kupić polisę ważną na siebie.

Samochód w spadku lub darowiźnie

W tym przypadku wszystkie prawa i obowiązki wyglądają praktycznie tak samo jak w przypadku kupna samochodu używanego. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych dowiadujemy się, że przeniesieniem praw własności nie jest tylko sprzedaż. Okazuje się, że przeniesieniem jest też darowizna i dziedziczenie.

Pamiętaj, że otrzymując samochód w spadku z ważnym ubezpieczeniem OC, sprawdź do kiedy obowiązuje polisa. Wykupując polisę na siebie nie dopuść do przerwy w ochronie miedzy jedną a drugą polisą.

Nie zapłaciłeś raty?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów umożliwiają zakup ubezpieczenia OC na raty. Gdy zapomnisz zapłacić części składki Twoja ochrona nie wygaśnie. Zaległość spowoduje jednak, że takie ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zapomni o Tobie i będzie ubiegać się o zapłacenie składki w całości.

Co to jest krótkoterminowe OC?

Czy wiesz, że ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie tylko w przypadku polis zawieranych na 12 miesięcy? Czym jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe? Taką polisę możesz wykupić np. dla pojazdu zabytkowego lub dla pojazdu, który został sprowadzony z zagranicy i nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce. Przypominamy, że taka ochrona nie odnawia się automatycznie na kolejne 30 dni.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Ubiegłoroczne podwyżki OC sprawiają, że kierowcy z całego kraju szukają najtańszych polis komunikacyjnych na rynku. Skorzystaj z pomocy ekspertów SzybkiePolisy.pl , którzy doradzą i odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Nie przepłacaj za OC i sprawdź jak zaoszczędzić. Po więcej szczegółów wejdź na www.szybkiepolisy.pl lub zadzwoń 732 707 777.

Jak wypowiedzieć OC?

Dostałeś wznowienie polisy na kolejny rok u swojego ubezpieczyciela, ale zaproponowana składka Ci nie odpowiada? Pamiętaj, że przed końcem umowy możesz złożyć wypowiedzenie i podpisać nową umowę w innej firmie. Niestety napisanie wypowiedzenia wielu kierowcom sprawia trudność. Na stronie Ogólnopolskiej Bazy Agentów Ubezpieczeniowych możesz pobrać wzory wypowiedzeń do wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. Wzory wypowiedzeń znajdziesz w tym linku: http://www.obau.pl/dokumenty/wypowiedzenia

Temat ubezpieczeń OC od kilku tygodni nie schodzi z pierwszych stron gazet. Warto wiedzieć wszystko na temat kończącej się polisy OC. Pilnuj terminów i szukaj najkorzystniejszych ofert na rynku.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • Janek

    Nie ma co ukrywać, że o OC trzeba pamiętać. Fajnie, że można teraz pobrać sobie wzór i wszystko gotowe:)

Przeczytaj więcej

Szybkie rady: zapobieganie usterkom w aucie Czytaj więcej
Szkolne NNW zapewnia ochronę podczas... Czytaj więcej
Ubezpieczenie domku letniskowego Czytaj więcej
Zderzenie z leśną zwierzyną... Czytaj więcej
Zmiany w kursie na prawo jazdy! Czytaj więcej
Ubezpieczenie online Czytaj więcej
Co z bezterminowym prawo jazdy? Czytaj więcej
Praca kierowcy – wymagania Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC, a ubezpieczenie AC Czytaj więcej
Po pijaku na rowerze? Czy stracisz... Czytaj więcej