Skorzystaj z naszej pomocy

Co musisz wiedzieć o samochodzie zastępczym?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Ubezpieczenie OC chroni przed finansowymi konsekwencjami w momencie, gdy to właśnie Ty jesteś sprawcą wypadku lub kolizji. Czy zastanawiałeś się nad tym, czy w ramach OC możesz skorzystać z samochodu zastępczego, gdy jesteś poszkodowanym? Poznaj więcej szczegółów na temat samochodu zastępczego.

Zwrot kosztów za auto zastępcze

Dla wielu osób korzystanie z samochodu jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dojazdy do pracy, domu sprawiają, że co raz więcej czasu spędzamy w samochodzie. Czasem jednak może dojść do wypadku lub stłuczki, gdzie przez poważne uszkodzenia Twój samochód będzie musiał zostać odholowany. Okazuje się, że Ty jako właściciel samochodu uszkodzonego w wypadku możesz żądać zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy.

Temat samochodu zastępczego z OC sprawcy przez pewien czas był „kością niezgody” pomiędzy Towarzystwami Ubezpieczeniowymi a poszkodowanymi. Całą sprawę wyjaśnia Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 05/11), który informuje, że ubezpieczyciel musi pokrywać celowo i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajęcie samochodu zastępczego do podobnej klasy co samochód uszkodzony. Dodatkowo poszkodowany nie musi wyszukiwać najtańszej oferty wynajmu pojazdu na rynku, może wynająć samochód za przeciętną cenę rynkową.

Na temat samochodu zastępczego wypowiedziała się również Komisja Nadzoru Finansowego. Przedstawione wytyczne mówią, że odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeniowego za uszkodzenie lub zniszczenie auta niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajem auta zastępczego.

Okazuje się, że poszkodowany w wypadku ma możliwość do zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy nawet wtedy, gdy np. z domu do pracy może jeździć autobusem, tramwajem. Oznacza to, że nie można uzależniać refundacji kosztów najmu auta zastępczego oraz wykazania przez poszkodowanego, że nie mógł korzystać ze środków komunikacji miejskiej.

Przypominamy, że nie w każdej sytuacji poszkodowany będzie mógł skorzystać automatycznie z samochodu zastępczego. Każda sprawa jest indywidualnie badana. Może zdarzyć się tak, że wypożyczenie samochodu zastępczego może zostać uznane za nieuzasadnione. Dzieje się tak, gdy np. korzystasz z samochodu tylko raz w tygodniu lub, gdy na co dzień poruszasz się innym pojazdem.

Wiele problemów pojawia się przy określeniu na ile samochód zastępczy może być udzielony. Odszkodowanie nie może być przyznawane tylko na czas naprawy auta, ale musi  również obejmować czas na badania techniczne i sprowadzenie ewentualnych części z zagranicy.

Źródło: www.kurierlubelski.pl

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Gdzie najlepiej ubezpieczyć auto? Czytaj więcej
Dodatki do ubezpieczenia OC Czytaj więcej
Jak ubezpieczyć „anglika”... Czytaj więcej
Aplikacja mobilna „Na wypadek” Czytaj więcej
Immunitet nie ochroni przed łamaniem... Czytaj więcej
Ubezpieczenie dla kolekcjonera Czytaj więcej
Reklamacja w biurze podróży Czytaj więcej
Odwołanie zeznań w oświadczeniu Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne: Co... Czytaj więcej