Skorzystaj z naszej pomocy

Przyczynienie do wypadku. Co to jest?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Brałeś udział w wypadku? Czy wiesz, że przyczynienie się do niego może znacząco obniżyć wypłacone odszkodowanie? Wyroki sądowe jasno pokazują, że osoby poszkodowane w różnych zdarzeniach mogą się przyczynić do powstania szkody. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o przyczynieniu do wypadku.

Definicja

Dokładna definicja przyczynienia się do szkody znajduje się kodeksie cywilnym w art.362:

„Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.”

W skrócie oznacza to, że jeśli przyczyniłeś się do powstania szkody i innych szkód związanych z wypadkiem drogowym, to jesteś osobą współwinną. Oznacza to, że odszkodowanie może zostać pomniejszone o stopień przyczynienia się do szkody. Pamiętaj, że każde nieprawidłowe zachowanie poszkodowanego, które ma wpływ na powstanie szkody, zmniejsza jego odszkodowanie.

Nieprawidłowe zachowanie

Istnieje wiele przykładów nieprawidłowego zachowania, które doprowadziło do powstania szkody. Zwykle takie zachowanie oznacza łamanie obowiązujących przepisów i zasad współżycia społecznego. Warto również zapamiętać to, że o przyczynieniu się, a nie o winie mówi się, gdy sprawcą wypadku nie jest sam poszkodowany, który ubiega się o prawo do odszkodowania. O przyczynieniu się prawo mówi tylko w kontekście osoby poszkodowanej, żądającej naprawienia własnej szkody.

Wypadek może zdarzyć się zawsze. Tak samo w każdym momencie Ty możesz się przyczynić do powstania szkody. Możesz np.:

  • Piszesz sms-a jadąc rowerem. Kierowca samochodu podczas wyprzedzania potrąca Cię. Ty nie jesteś sprawcą wypadku, ale gdybyś nie korzystał w tym czasie z telefonu to, mógłbyś tego wypadku uniknąć,
  • Zostałeś potrącony na przejściu dla pieszych. Kierowca samochodu jest winny, ale okazało się, że Ty podczas przechodzenia przez jezdnię byłeś w stanie nietrzeźwym. Może to oznaczać pomniejszoną kwotę odszkodowania,
  • Twój znajomy odwozi Ciebie i resztę kolegów np. na miasto. Jesteście trzeźwi, ale okazuje się, że kierujący wypił wcześniej alkohol. Jeśli nie będziecie mieli nic przeciwko, a dojdzie do wypadku, to wasze odszkodowanie może zostać pomniejszone,
  • Twoja zbyt szybka i brawurowa jazda może również przyczynić się do wypadku,

To tylko niektóre przykłady przyczynienia się do powstania szkody. Warto o tych sytuacjach pamiętać, by nie powtarzać tych błędów w przyszłości.

Co to jest stopień przyczynienia?

By dokładnie poznać czym jest stopień przyczynienia należy zapoznać się wyjaśnieniem Rzecznika Finansowego:

„Przyczynienie określa się procentowo, co w praktyce skutkuje tym, iż wszystkie wypłacone poszkodowanemu świadczenia (np. odszkodowanie, zadośćuczynienie, renty, zwrot wszelkich kosztów) zostaną zredukowane o określony procent.”

Procentowego stopnia przyczynienia nie można określić na podstawie żadnej tabeli. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie i brane są pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia i czynniki, które mają związek z wypadkiem. Przyczynienie się do wypadku może mocno zaskoczyć poszkodowanych, którzy otrzymają zaniżone odszkodowanie. Warto więc wiedzieć, czym jest przyczynienie i jak zachowywać się w określonych sytuacjach.

Źródło: www.autokult.pl, www.gf.gov.pl

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

KONKURS – prawo jazdy + WYNIKI Czytaj więcej
Jakie są korzyści i czy warto... Czytaj więcej
Ubezpieczenie online Czytaj więcej
Pomoc drogowa w razie wypadku Czytaj więcej
Ubezpieczenie quada Czytaj więcej
Polisa OC może być droga! Czytaj więcej
Koniec umowy OC. Co dalej? Czytaj więcej
Uciekłeś z miejsca wypadku? Czy... Czytaj więcej
Kiedy kupisz auto z wadą Czytaj więcej
10 mitów o ubezpieczeniu OC Czytaj więcej