Skorzystaj z naszej pomocy

Przygotuj auto na wiosenne wypady

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Mimo, iż zima w tym roku była raczej łaskawa, auto należy przygotować do pogodnej wiosny.

Podstawową czynnością jest zmiana opon zimowych na letnie. Zmiana ogumienia wpływa bowiem znacznie na bezpieczeństwo jazdy. Zimowe ogumienie różni się nie tylko bieżnikiem, ale również mieszkanką z jakiej jest wykonana. Są one bardziej miękkie, przez co szybciej zużywają się kiedy na dworze jest ciepło. Nie zapewniają też tak szybkiego hamowania w wysokich temperaturach. Najlepiej zatem zmienić ogumienie, kiedy temperatura na dworze waha się w okolicach 6 do 8 stopni Celsjusza.

Oczywiście zanim wymienimy opony, należy sprawdzić ich stan. Może się okazać, że, są one  tak zużyte, iż nie nadają się już do jazdy. Opony nie powinny być używane więcej niż 7 lat – przygotuj się na ewentualną ich wymianę na nowe.

Po wymianie opon, należy skupić się również na nadwoziu, w którym mogą pozostawać resztki soli. Przy pierwszych cieplejszych dniach należy starannie wyczyścić samochód zarówna zewnątrz, jak i w środku.

Ponieważ w zimie powstaje na drogach wiele dziur, warto przeglądnąć zawieszenie i układ kierowniczy.

Po zimie wycieraczki również wymagają sprawdzenia, a czasem wymiany. Podczas ujemnych temperatur gumki na wycieraczkach stają się twardsze, a wycierając lód lub piasek, zużywają się o wiele szybciej niż podczas ciepłych dni. Pióra wycieraczek powinny być wymieniane po każdej zimie.

Natomiast jeśli masz wątpliwości co do stanu technicznego samochodu, skonsultuj się z odpowiednim mechanikiem lub diagnostykiem. Niektóre usterki lepiej naprawić szybciej niż później – zaoszczędzisz pieniądze, a także będziesz spokojniejszy.

Jak już skończysz wszystkie porządki, ewentualne przeglądy i wymiany, to sprawdź dokumentację samochodu oraz jego polisę. Kary za brak OC są wysokie, więc lepiej przestrzegać terminów i na czas wykupywać ubezpieczenie.

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Karta pojazdu – co powinieneś... Czytaj więcej
Czy BLS wpływa na podwyżkę ... Czytaj więcej
Szybkie rady: Jesienne problemy na drogach Czytaj więcej
Szybkie rady: udany wyjazd na narty Czytaj więcej
Czy viaToll zniknie? Czytaj więcej
NNW w szkole – nie obowiązkowe Czytaj więcej
Volvo On Call rusza w Polsce Czytaj więcej
Jak poprawić bezpieczeństwo jazdy? Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd... Czytaj więcej
Horrendalne kary za palenie papierosów... Czytaj więcej