Skorzystaj z naszej pomocy

Rowerem po chodniku

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Odwieczny konflikt między pieszymi a rowerzystami trwa. Nieraz słyszymy za swoimi plecami uwagi, że chodnik jest dla pieszych a nie dla rowerzystów. Czy tak jest naprawdę?

Według prawa drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać podczas jazdy rowerem ze ścieżki rowerowej lub z pasa ruchu dla rowerów. Jeśli takowych nie ma – rowerzysta ma prawo skorzystać z jednego pasa jezdni.

Jeśli chodzi o poruszanie się rowerem po chodniku muszą zaistnieć następujące przesłanki:

  • Po pierwsze rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10
  • Po drugie – szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
  • Rowerzysta może też skorzystać z chodnika wówczas, gdy warunki pogodowe nie pozwalają jechać drogą. W przypadku gdy jest śnieżyca, wichura, ulewa itp., rowerzysta może jechać rowerem po chodniku bez względu na jego szerokość. Jednak cyklista musi zachować szczególne środki ostrożności i dostosować prędkość do warunków jazdy.

Jednakże rowerzysta nigdy nie może przejeżdżać przez pasy. Aby skorzystać z przejścia dla pieszych bezwzględnie musi zejść z roweru. „Pasami dla rowerzystów” jest przejście oznaczone symbolem P-11.

Dla kierowców aut ważny powinien być znak A-24, który ostrzega ich o zbliżaniu się do miejsca, w którym rowerzyści będą przejeżdżać przez jezdnię. Pomimo, iż to rowerzysta włącza się do ruchu, obie strony powinny zachować ostrożność.

Zawsze dodatkowo każdy rowerzysta może wykupić odpowiednią polisę i np. w przypadku nieszczęśliwego otrzymać odszkodowanie.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • No bo z tymi rowerzystami to zawsze jest jakiś problem, mimo, że to zdrowe poruszać się monocyklem to zawsze coś jest nie tak.

Przeczytaj więcej

Czy potrzebne Ci potwierdzenie... Czytaj więcej
Dodatki do ubezpieczenia OC Czytaj więcej
Zmiany w kursie na prawo jazdy! Czytaj więcej
Ubezpieczenie taksówki Czytaj więcej
Ubezpieczenie zdrowotne –... Czytaj więcej
Horrendalne kary za palenie papierosów... Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC motocykla Czytaj więcej
Właściciel auta a nie kierowca... Czytaj więcej
Jak otrzymać więcej pieniędzy... Czytaj więcej
Ubezpieczenie quada – co... Czytaj więcej