Skorzystaj z naszej pomocy

Rzecznik Finansowy radzi jak uzyskać odszkodowanie po ostatnich nawałnicach

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Poszkodowani mogą liczyć na pomoc państwa czy społeczną, ale o odszkodowania z polisy muszą starać się sami. Jak uzyskać odszkodowanie po ostatnich nawałnicach? Nie wszyscy jednak wiedzą jak działać, by otrzymać pieniądze. Rzecznik Finansowy radzi jak postępować, aby nie doszło do powiększenia szkód, oraz jak otrzymać stosowne odszkodowanie.

Skala szkód wyrządzonych przez nawałnice jest ogromna. Zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne.  Wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. z budynków mieszkalnych.

Większość firm ubezpieczeniowych sama nie wskaże ubezpieczonemu z jakimi roszczeniami może się zgłosić

Osoby ubezpieczone często nie wiedza o tym, że należy się im zwrot kosztów za prace i materiały, użyte nie tylko do odbudowy. Potwierdza to Krystyna Krawczyk, dyrektor w biurze Rzecznika Finansowego: „ Z takimi naprawami nie trzeba czekać na rzeczoznawcę od ubezpieczyciela, wystarczy tylko udokumentować zniszczenia i prace np. zdjęciami. Jeśli kupujemy np. folię do zabezpieczenia zerwanego dachu lub płacimy za prace zabezpieczające zadbajmy o rachunek lub fakturę. Dobrze też zniszczone i zdemontowane elementy zgromadzić w jednym miejscu.

Problem z niedoubezpieczeniem

Bardzo często, przy uszkodzonych domach i budynkach rolników, odszkodowania nie wystarcza na postawienie nowych budynków czy nawet na remont.

Praktyki firm ubezpieczeniowych

Amortyzacja. Termin ten oznacza, że przy określaniu sumy na jaką ubezpieczony jest budynek uwzględnia się jego zużycie. Niestety przy szacowaniu odszkodowania firmy pomniejszają je o wskaźnik amortyzacji.

Zasada proporcji. Stosowana jest  w przypadku gdy suma ubezpieczenia ustalona w umowy jest niższa niż ubezpieczone mienie.  (np. dom wart 300 tys. ubezpieczono na 150 tys. zł).  Część ubezpieczycieli na tej podstawie wypłaca proporcjonalnie niższe odszkodowanie.

W sukurs poszkodowanym poszedł w tej kwestii Sąd Najwyższy. W wyroku z 16 października 2014 r.* stwierdził, że to ubezpieczyciel powinien dopilnować, aby składka odpowiadała wartości ubezpieczanych rzeczy.  Niedopuszczalne jest zmniejszanie odszkodowania proporcjonalnie do niedoubezpieczenia. Wojciech Katner, sędzia sprawozdawca wyjaśnia: „ Jeśli ubezpieczyciel zaakceptował bez weryfikacji wartość ubezpieczanego domu to weryfikacji jej dopiero w postępowaniu likwidacyjnym przeczy zasadzie równości stron umowy i narusza zasady uczciwości gospodarczej po stronie ubezpieczyciela”.

Osoby poszkodowane  mogą liczyć też na pomoc państwa czy wręcz sąsiedzką

MSWiA przygotowało właśnie rozporządzenie dotyczące uproszczenia procedur szacowania strat w związku z nawałnicami. Przekazano samorządom pieniądze, które przez OSP są wypłacane poszkodowanym w wysokości do 6 tys. złotych. Środki  przeznaczone będą na najpilniejsze potrzeby- żywności leki.

Jak się ma ta pomoc do odszkodowań ubezpieczeniowych? Zasadą prawa cywilnego jest bowiem, że odszkodowanie nie powinno przekraczać szkody. Tę kwestię też przesądził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 września 2016 r.**.  Uchwalono, że odszkodowanie za szkody nie może być pomniejszone o zasiłek z pomocy społecznej.  „Są to różne świadczenia i jedno nie wyklucza drugiego, a firma ubezpieczeniowa ma wypłacić odszkodowanie odpowiadające szkodzie” – wskazała w jej uzasadnieniu sędzia SN Maria Szulc.

Na podstawie: www.rp.pl

*Sygn.akt (III CSK 302/13)

**Sygn.akt (III CZP 35/16),

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Uciekłeś z miejsca wypadku? Czy... Czytaj więcej
Jak otrzymać więcej pieniędzy... Czytaj więcej
Dodatki do ubezpieczenia OC Czytaj więcej
Wyższe mandaty – nawet do... Czytaj więcej
Błędy popełniane przy zakupie polisy OC Czytaj więcej
Jak ubezpieczyć „anglika”... Czytaj więcej
Rowerem po chodniku Czytaj więcej
Czy potrzebne Ci potwierdzenie... Czytaj więcej
Ciąża a ubezpieczenie Czytaj więcej
Co to jest minicasco? Czytaj więcej