Skorzystaj z naszej pomocy

Szybkie rady: Jesienne problemy na drogach

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

 • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
 • Najniższe ceny na rynku!
 • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Jesień dla kierowców to czas wzmożonej ostrożności. Mimo, że pogoda jest bardziej kapryśna, to pojawiające się ciepłe dni powodują, że z chęcią wybieramy się na weekendowe wypady. Jeszcze czujemy letnią energię i chcemy ją spożytkować podczas górskich wycieczek, morskich spacerów i zwiedzania dalszej i bliższej okolicy.

Spadające liście, zacinający deszcz, mokre nawierzchnie dróg, silne wiatry i mniej godzinach dziennych przyczyniają się do bardziej wymagających warunków jazdy jesienią. Dodatkowo:

– Rok szkolny i akademicki trwa na dobre, zatem na drogach zwłaszcza w godzinach wieczornych trzeba uważać na uczniów i żaków często przemieszczających się ze szkoły do domu i na różne dodatkowe zajęcia;

– W zależności od tego, gdzie mieszkasz, migrujące zwierzęta, takie jak jelenie, sarny i dziki mogą częściej przebiegać drogę i to wtedy kiedy najmniej się tego spodziewasz.

Dlatego każdy odpowiedzialny kierowca powinien być przygotowany do jesiennej jazdy.

Aby ułatwić to Wam, zrobiliśmy listę kilku rzeczy, o których powinniście pamiętać, kiedy prowadzicie samochód.

 1. Jak wspomniano powyżej, powinieneś być przygotowany na wzmożony ruch pieszych na drogach. Również uważaj na autobusy szkolne oraz miej oko na dzieci bawiące się lub przechadzające się po drodze.
 2. Spadające liście. Mokre liście mogą powodować, że jezdnie są śliskie i mogą również zamaskować pewne zagrożenia, takie jak wyboje i dziury. Więc gdy widzisz mokre liście na ulicy, to bądź bardziej czujny. Ponadto, jeśli mamy suchą jesień należy nie parkować samochodu przy stosie suchych liści. Katalizator samochodowy może wywołać pożar, wykorzystując suche liście, jak krzesiwo.
 1. Ciśnienie w oponach. Temperatura jesienią wzrasta i opada co może powodować, że opony samochodowe rozszerzają się i kurczą, co z kolei powoduje utratę ciśnienia. Regularnie sprawdzaj opony, aby upewnić się, że są prawidłowo napompowane. Informacje o standardowych wartościach ciśnienia szukaj w instrukcji obsługi samochodu.
 2. Mimo kalendarzowej jesieni może się okazać, że temperatura nocą spadnie poniżej zera, dlatego rano na szybach samochodowych pojawi się szron oraz lód. Zanim wyruszysz w drogę musisz zeskrobać szyby, aby mieć prawidłową widoczność. Wtedy także powinieneś zmniejszyć prędkość i zachować większą odległość niż zwykle, bo pojawienie się mrozu sprawia, że powierzchnia drogi jest bardziej śliska.
 3. Ograniczone widzenie. Mimo szybszego zmroku jesień lubi być mocno słoneczna. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych. Dodatkowo sprawdź wszystkie światła w pojeździe.
 4. Jesień może być bardzo deszczowa dlatego upewnij się, że Twoje wycieraczki działają prawidłowo zanim pojawią się największe ulewy.
 5. Mgła. Jeśli warunki są mgliste, używaj jedynie światła mijania i utrzymuj odpowiednią odległości pomiędzy innymi pojazdami.
 6. Zwierzęta. Zwracaj uwagę na znaków ostrzegające przed zwierzyną leśną. Jeśli napotkasz zwierzę na drodze, zwolnij i omiń je bokiem. Jeśli to możliwe, zatrzymaj się i je przepuść.

Nie pozwól by jesienna aura przeszkodziła Tobie w planowaniu wyjazdowych weekendów. Zwracaj uwagę na zmieniające się warunki jazdy, dzięki czemu każda podróż będzie bezpieczna i spokojna. Dla wszystkich tych, którzy chcą się upewnić, że jesień nie popsuje ich planów ani budżetu przypominamy o dodatkowych ubezpieczeniach. Szybko i prosto sprawdzisz cenę polisy dzięki SzybkiePolisy.pl!


Zapisz się do naszego newslettera na SzybkiePolisy.pl, a gdy usługa wystartuje powiadomimy Cię o tym. Wszyscy, którzy zapiszą się do 31.11.2014, otrzymają od nas drobne upominki.

Aby być na bieżąco subskrybuj także nasze profile na Facebooku i Twitterze.


Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Przygotuj auto na wiosenne wypady Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne Czytaj więcej
Czym jest ubezpieczenie kosztów... Czytaj więcej
Link 4 nagradza klientów Czytaj więcej
Kolizja z zagranicznym kierowcą. Co zrobić? Czytaj więcej
Ubezpieczenie online Czytaj więcej
Złomowanie pojazdu. Jak zrobić... Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania od skutków ulewy Czytaj więcej
OC w życiu prywatnym Czytaj więcej
Tablice rejestracyjne – trochę... Czytaj więcej