Skorzystaj z naszej pomocy

Tablice rejestracyjne – trochę historii

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Polskie tablice rejestracyjne historią swoja sięgają jeszcze do okresu międzywojennego, kiedy to w 1937 roku tablice pojawiły się na polskich autach. Ówczesne numery składały się  z litery serii, która określała rodzaj pojazdu.

Dodatkowo na tablicy było 5 cyfr. Cyfry te określały miejscowość, w której były zarejestrowane. Każde miasto posiadało zakres liczb, po którym można było zidentyfikować samochód. Pierwsze tablice rejestracyjne wprowadzono rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych w roku 1922. Na świecie wprowadzono je trochę wcześniej, bo 1893 r  roku.

Krajem, który zapoczątkował takowe znakowanie samochodów była Francja. Tablice rejestracyjne przeszły wiele modyfikacji (ostatnia miała miejsce w 2000 roku).

Obecnie mają one kolor biały z czarnymi literami i liczbami. Auta, oprócz dwóch głównych tablic znajdujących  się z tylu i z przodu, posiadają trzecią – w postaci naklejki umieszczonej na przedniej szybie. W przypadku kradzieży tablic, co nie jest rzeczą trudną, naklejkę trudno ukraść. W przypadku próby jej odklejenia, zawsze kończy się to zniszczeniem naklejki.

Od 15 lat, czyli od czasu ostatniej zamiany tablic, istnieje możliwość ich personalizacji. Obecnie na tablicach możemy umieścić swoje imię, imię swoich dzieci, bliskich, pseudonim, czy nazwę firmy. Indywidualne numery musza zwierać indywidualny wyróżnik województwa, oraz cyfrę, którą można wybrać. W przypadku, kiedy  cyfra jest już zajęta, właściciel sam decyduje jaka będzie inna – niezajęta cyfra. Wygląd tablic indywidualnych zależy od poczucia humoru, gustu i fantazji właściciela auta.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Złomowanie pojazdu. Jak zrobić... Czytaj więcej
Praca kierowcy – wymagania Czytaj więcej
Ciąża a ubezpieczenie Czytaj więcej
Szybkie rady: Jak prawidłowo ustawić... Czytaj więcej
Podczas ferii warto posiadać zimowy... Czytaj więcej
Czy potrzebne Ci potwierdzenie... Czytaj więcej
Ubezpieczenie assistance: coraz... Czytaj więcej
10 mitów o ubezpieczeniu OC Czytaj więcej
Mróz na szybach zmorą kierowców Czytaj więcej
Brak opon zimowych a odszkodowanie Czytaj więcej