Skorzystaj z naszej pomocy

Ubezpiecz rower!

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

 

Rower. Co raz bardziej popularny środek komunikacji w Polsce. Mimo iż brakuje nam dużo do światowej stolicy rowerów-Holandii, to w miejskiej dżungli rowery sprawdzają się znakomicie. Można powiedzieć, że rower to same plusy. „Odkładają pieniądze i likwidują tłuszcz”. Pedałowanie każdemu wyjdzie na zdrowie. Co rowerzysta może, a czego nie? Sprawdziliśmy to dla Państwa.

Czym jest rower?

Według obowiązujących przepisów rower to: „pojazd mierzący 90 cm szerokości, poruszający się siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym pozwalającym osiągnąć prędkość do 25km/h”.

Prawo mówi tak, że rowerem po drogach może się poruszać każdy dorosły człowiek. Nie musi on posiadać karty rowerowej. Jedyny dokument jaki trzeba mieć przy sobie to dowód osobisty.

Co możemy a czego nie?

Odwieczna sprawa na temat roweru dotyczy tego, czy rowerzysta może poruszać się po chodniku? Można, ale tylko pod pewnymi warunkami. Z chodnika możemy skorzystać tylko wtedy, gdy mamy pod opieką dziecko na rowerze lub występują bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Najważniejsze obowiązki i przywileje dotyczące rowerzystów zawarte są w art.33 w prawie o ruchu drogowym. Z niego dowiemy się między innymi o tym, że:

  • Rowerzysta nie może jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem innego roweru lub motoroweru
  • Rowerzysta ma obowiązek poruszania się po drodze rowerowej lub po wyznaczonym pasie ruchu. Jeśli takiego nie ma, może poruszać się po jezdni
  • Zakazuje się jazdy wzdłuż przejść dla pieszych
  • Zakazuje się rowerzyście czepiania się innych pojazdów

Pamiętajmy, że poruszając się rowerem możemy dostać mandat. Zwykle w granicach 50-100 zł. Wykroczenia karane mandatem dotyczą m.in.: niekorzystania z drogi dla rowerów, jazdy obok innego uczestnika ruchu, jazda bez trzymania rąk na kierownicy i nóg na pedałach, czepiania się pojazdów, jazdy po chodniku oraz przejeżdżania po przejściach dla pieszych.

Jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem?

Jazda na rowerze, jak każdy inny sport niesie za sobą wiele korzyści. Utrata wagi, poprawa kondycji to najważniejsze plusy. Istnieją również pewne ryzyka np. odniesienie kontuzji, obrażeń, wyrządzenie komuś krzywdy oraz kradzież roweru. Warto uchronić się przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami, wykupując odpowiednia polisę.

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji trzy rodzaje polis: od kradzieży (AC), odpowiedzialności cywilnej (OC), od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Będąc rowerzystą zgłośmy się do swojego ubezpieczyciela w celu dobrania najlepszej oferty.

Ubezpieczenie AC jest identyczne jak w przypadku auta. Polisa Casco chroni nas od kradzieży i zniszczenia pojazdu (roweru). Właściciela roweru najbardziej interesuje ubezpieczenie od kradzieży. Tutaj sprawa się trochę komplikuje, ponieważ TU nie ubezpieczają roweru od kradzieży w sytuacji, gdy został nam on skradziony np. podczas wycieczki lub został przypięty gdzieś na ulicy.

Posiadając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i NNW ubezpieczamy również swój dom ze wszystkimi ruchomościami. Wiedzmy, że taką ruchomością jest rower. W przypadku kradzieży roweru z np. balkonu lub garażu odszkodowanie zostanie nam wypłacone właśnie z tej polisy.  Szkody, które wyrządzimy podczas rowerowej przejażdżki zostaną pokryte z OC w życiu prywatnym. Natomiast każdy uszczerbek na zdrowiu pokryje nasze ubezpieczenie NNW.

Będąc zapalonym rowerzystą trzeba się dokładnie zastanowić czego oczekujemy od ubezpieczenia. Czy wygodniej jest nam poszerzyć swoją polisę OC w życiu prywatnym o rower lub zaopatrzyć się w kompleksowe ubezpieczenie rowerzysty. Porównaj oferty różnych TU i dobierz ofertą dla swoich potrzeb. Po prostu – ubezpiecz rower!

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Ekonomiczna jazda zimą Czytaj więcej
KONKURS – prawo jazdy + WYNIKI Czytaj więcej
Ubezpieczenie roweru: Dopasuj polisę... Czytaj więcej
Ubezpieczenie kolonii, obozu, wycieczki Czytaj więcej
Immunitet nie ochroni przed łamaniem... Czytaj więcej
Szybkie rady: Jesienne problemy na drogach Czytaj więcej
Pomoc drogowa – uwaga na drogie lawety Czytaj więcej
Nowe przepisy na prawo jazdy. Kierowcy... Czytaj więcej
Zabrać prawo jazdy nietrzeźwym kierowcom Czytaj więcej
OC w życiu prywatnym Czytaj więcej