Skorzystaj z naszej pomocy

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

 

Mieszkania wynajmują zazwyczaj młode małżeństwa na tak zwanym dorobku, lub studenci, którzy z różnych powodów nie mieszkają w domach studenckich. W wynajętych lokalach  młodzi ludzie, rzadko myślą o tym, aby zabezpieczyć wartościowe przedmioty przed kradzieżą lub dewastacją. Ubezpieczenie mieszkania be względu na to, czy jesteśmy w właścicielami mieszkania, czy tylko je wynajmujemy.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Zacząć należy od tego, że umowa najmu mieszkania ma dwie strony – właściciela (czyli osobę wynajmującą) i najemcę (czyli osobę, która korzysta z lokum w zamian za czynsz). Ponieważ ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, ani na wynajmującym, ani na najemcy nie ciąży przymus wykupienia polisy mieszkaniowej. Jednak właściciel nieruchomości może skorzystać z wszystkich dostępnych form ubezpieczeń mieszkaniowych (ubezpieczenie murów, wyposażenia, OC w życiu prywatnym, pakiet Assitance), a najemca może skorzystać jedynie z ubezpieczenia elementów stałych oraz mienia ruchomego.

Zakres ubezpieczenia mieszkania, które wynajmujemy, ale którego nie jesteśmy właścicielem, może obejmować dwa obszary:

  1. Stałe elementy nieruchomości, które lokatorzy na własny koszt montują w wynajmowanym mieszkaniu (czyli przedmioty zamontowane w mieszkaniu w taki sposób, który uniemożliwia ich zdemontowanie bez jednoczesnego ich uszkodzenia, na przykład: stałe elementy wykończeniowe, szyby, zabudowa kuchenna i instalacje),
  2. Mienie ruchome(na przykład: meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, odzież, sprzęt sportowy czy przedmioty wartościowe, takie jak: dzieła sztuki, karty kredytowe i instrumenty muzyczne).

Należy pamiętać, że stałe elementy i ruchomości możemy ubezpieczyć na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń losowych (pożar, zalanie, wybuch, przepięcie instalacji elektrycznej czy powódź). Polisa mieszkaniowa może tez dodatkowo zawierać zapis dotyczący ochrony przed dewastacją, stłuczeniami (w przypadku szyb), rabunku oraz kradzieży z włamaniem mienia ruchomego. Dodatkowo istniej możliwość ubezpieczenia OC – polisa zabezpieczająca nas przed koniecznością samodzielnego pokrycia skutków szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z użytkowaniem wynajmowanego mieszkania bądź domu. Koszt ubezpieczenia mieszkaniowego zależy przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony  – koszt polisy waha się w granicach  od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.

Meta opis: Ubezpieczenie mieszkania wynajętego obejmuje zarówno elementy stałe jak i mienie ruchome osób wynajmujących.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Uciekłeś z miejsca wypadku? Czy... Czytaj więcej
Szkolne NNW zapewnia ochronę podczas... Czytaj więcej
Piesi giną na polskich drogach Czytaj więcej
Złomowanie pojazdu. Jak zrobić... Czytaj więcej
Podczas ferii warto posiadać zimowy... Czytaj więcej
Angliki z wyższą składką Czytaj więcej
Jak dbać latem o akumulator? Czytaj więcej
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie... Czytaj więcej
Ubezpieczenie z biura podróży Czytaj więcej
Zalety małych samochodów Czytaj więcej