Skorzystaj z naszej pomocy

Wyższe mandaty – nawet do 2190 złotych

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Przepisy ruchu drogowego konstruowane są w taki sposób, aby ich przestrzeganie zapewniło bezpieczeństwo na drogach: zarówno dla pieszych jak i kierowców, oraz pasażerów.  Tym, którzy zasad tych nie przestrzegają grożą różnego typu kary. Mandat bowiem można dostać za: rozmowę przez telefon podczas jazdy, jazdę bez świateł, czy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.  Ukarani też będziemy w przypadku przekroczenia prędkości.

W przypadku, gdy  proponowane zmiany  wejdą w życie, mandaty za przekroczenie prędkości drastycznie „pójdą” w górę. Tym kierowcom, którzy  przekroczą prędkość  grozi wysoka kara pieniężna.

W chwili obecnej w taryfikatorze z mandatami są jasno i precyzyjne opisane kary i ich wysokość. Najwyższa kara to wysokość 500 zł, która nałożona jest na kierowców przekraczających prędkość o 50 km/h.

Po zmianach podstawą wyliczenia mandatu będzie wysokość średniej pensji w gospodarce podawana przez GUS. Mandaty zatem, mogą być nawet trzykrotnie wyższe od obecnych. Jeśli przykładowo kierowca przekroczy prędkość o 20 km/h, zapłaci około 100 zł., co stanowi około 3 procent średniej pensji krajowej. Warto podkreślić, że w terenie zabudowanym – wysokość  kary ulega podwojeniu.

W ekstremalnych przypadkach kierowca może zapłacić nawet do 1460 złotych, jeśli przekroczy on prędkość o 50 km/h w dodatku na terenie zabudowanym.

Recydywa zapłaci drożej, bowiem kierowca, który zostanie złapany na przekroczeniu prędkości więcej niż czwarty raz, zapłaci karę w wysokości  2190, 00 zł.

Przekroczenia zapisane w pamięci fotoradarów będą ścigane za pomocą drogi administracyjnej,  co spowoduje, że każdy właściciel pojazdu  jadący niezgodnie z przepisami zostanie ukarany mandatem. Niezależnie więc od tego kto kieruje, właściciel czy inna osoba – mandat dotrze do osoby do której należy pojazd.

Najrozsądniejszym byłoby powtórne przejrzenie taryfikatora i równomierne podwyższenie kar finansowych za wszystkie wykroczenia. Na rzecz wyłącznie naszego bezpieczeństwa. Jednak nikt się do tego nie kwapi i przez ostatnie miesiące jedynie wprowadzano kosmetyczne poprawki, zazwyczaj polegające na podwyższaniu punktów karnych, bądź dopisywanie nowych wykroczeń, np. za rozmowę przez telefon.

Pamiętajcie także, że w tym roku wzrosły kary za brak ubezpieczenia OC. A przy okazji śnieżnych dni trzeba pamiętać o odpowiednim odśnieżeniu samochodu – to też grozi mandatem.  Zatem lepiej złego losu nie kusić i uważać na znaki, odśnieżać auto oraz wykupić odpowiednią polisę!

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • Grzegorz32

    I dobrze! Mandaty powinny być wysokie, to może by było mniej wypadków spowodowanych nadmierną prędkością

  • Michal

    Człowieku jaka nadmierna prędkość? Wypadki są spowodowane nieumiejętnością jazdy, a nie nadmierną prędkością. Ja przejechałem w życiu kilkaset tysięcy kilometrów bez żadnego wypadku, a jeżdżę na trasie 120-180km/h, w terenie zabudowanym 50-100km/h. Czemu ku*wa mam jeździć z dopuszczalną prędkością? Co jakiś urzędnik, który wymyśla przepisy wie lepiej z jaką prędkością ja mogę jechać? Trochę to jest chore.

Przeczytaj więcej

Horrendalne kary za palenie papierosów... Czytaj więcej
Leczenie za granicą? To nie takie proste Czytaj więcej
Reklamacja w biurze podróży Czytaj więcej
Zmiany w kursie na prawo jazdy! Czytaj więcej
Jak nie przepłacać za ubezpieczenie? Czytaj więcej
Kiedy kupisz auto z wadą Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC, a ubezpieczenie AC Czytaj więcej
Uciekłeś z miejsca wypadku? Czy... Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania –... Czytaj więcej
Zderzenie z leśną zwierzyną... Czytaj więcej