Skorzystaj z naszej pomocy

Kradzież samochodu – uważaj na te sztuczki

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

W latach 90-tych kraj nasz opanowali złodzieje samochodów, których łupem padały  Volkswageny Passaty, Mercedesy i inne niemieckie samochody. Obecnie kradzieże samochodów to ta kategoria przestępstw, która  w ostatniej dekadzie odnotowała największy spadek spośród wszystkich przestępstw.  Mimo to z polskich parkingów rocznie ginie około 20 000 pojazdów.

Aby zmniejszyć przestępczość w tym obszarze policja od kilku lat powołuje wyspecjalizowane zespoły, które zajmują się rozpracowywaniem grup związanych z kradzieżami  samochodów. Mimo to technik kradzieży samochodów jest mnóstwo.

Złodzieje wymyślają coraz perfidniejsze sztuczki, a ich kreatywność jest godna „podziwu”. Jedną z takich sztuczek jest kradzież „na stłuczkę”, gdzie złodziej doprowadzają do kolizji, wykorzystuje fakt, że osoba kierująca, podczas tłuczki wysiada z auta najczęściej pozostawiając kluczyki w samochodzie.

Do kradzieży dochodzi też z powodu niefrasobliwości samych kierowców, którzy często pozostawiają kluczyki w różnych miejscach, niekoniecznie bezpiecznych.  Przykładem  takiego zachowania są przydrożne bary, w których złodzieje czekają na pontencjalne ofiary. Wystarczy zostawić kluczyki w  kieszeni kurtki, którą zdejmujemy  podczas posiłków. Złodziej pilnie obserwując nasze ruchy, bez  większych problemów z przejmuje auto.

W ostatnich dwóch latach popularną metodą kradzieży była kradzież na tzw.: „kartkę”. Wsiadając do auta kierowca zauważa kartkę przyklejoną do tylnej szyby. Oczywiście umiejscowiona została w taki sposób, by przeszkadzała kierowcy w manewrach. Aby więc usunąć przeszkodę, kierujący wysiada z auta, i jak w poprzednim przypadku – najczęściej pozostawia  kluczyki w aucie. Złodziej ma kilka sekund na to by wsiąść, przekręcić kluczyć i …odjechać.

Również ostatnio bandyci wymyślili kradzież na tak zwanego „śpiocha”, gdzie uśpieni gazem domownicy okradani są z pieniędzy i kluczyków wraz z dokumentami.  Aby zmniejszyć skutki kradzieży – jeśli takowa nastąpi – najlepiej ubezpieczyć auto polisą  auto-casco z opcją ochrony przed kradzieżą. Zapoznając się z  OWU, pamiętać należy należy zwróci uwagę przede wszystkim na tak zwane wyłączenia, czyli przypadki, których ubezpieczenie nie obejmuje.

Poza ubezpieczeniem istnieją różne rodzaje zabezpieczeń przed kradzież typu, autoalarm, czy zamontowany w aucie GPS, który jest jednym z najbardziej skutecznych rodzajów zabezpieczeń w przypadku zuchwałych kradzieży na opisane powyżej sztuczki.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Ubezpieczenie kolonii, obozu, wycieczki Czytaj więcej
Ubezpieczenie narciarskie dla osób... Czytaj więcej
Zalety małych samochodów Czytaj więcej
Szybkie rady: Jak prawidłowo ustawić... Czytaj więcej
Europejska Karta Ubezpieczenia... Czytaj więcej
Assistance na motocykl Czytaj więcej
Pomoc prawna ubezpieczyciela Czytaj więcej
Przyczyny wypadków z udziałem pieszych Czytaj więcej
Bezpieczeństwo dziecka –... Czytaj więcej
Czy można się ubezpieczyć od gradobicia? Czytaj więcej