Skorzystaj z naszej pomocy

Szkoda całkowita – co takiego?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Dla właściciela rozbitego auta określenie szkoda całkowita często oznacza duże zaskoczenie. Posiadacze samochodów, które uległy wypadkowi często myślą, ze auto po naprawie odzyska świetność sprzed kolizji. Jak więc uniknąć niekorzystnej kwalifikacji szkody?

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa pojęcia: szkoda całkowita z AC i szkoda całkowita z OC

Szkoda całkowita w ubezpieczeniu autocasco

W przypadku polisy AC szkoda całkowita jest wtedy, gdy całkowity koszt naprawy pojazdu przekracza sumę określoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wartość pojazdu na dzień szkody. Wartość ta zazwyczaj wynosi 70% wartości pojazdu na dzień powstania szkody. Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji szkód całkowitych zawarte są zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Szkoda całkowita w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

W przypadku ubezpieczenia OC o szkodzie całkowitej mówimy w dwóch przypadkach.  Gdy przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego do naprawy szkody nadmierne trudności lub koszty.

Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli wartość naprawy nie przekroczy ok. 100% wartości pojazdu na dzień szkody, wówczas właściciel pojazdu ma prawo zadecydować, czy szkoda ma zostać zakwalifikowana jako częściowa (pojazd zostanie naprawiony), czy całkowita. Jeśli pojazdu nie da się naprawić lub gdy wartość naprawy przekroczy ok. 100% jego wartości na dzień szkody, wówczas ubezpieczyciel samodzielnie może podjąć decyzję o zakwalifikowaniu szkody, jak całkowitej.

Poszkodowany decyduje o naprawieniu szkody

Jak wynika z przepisów prawnych (art. 363. § 1 Kodeksu cywilnego ), który stanowi, że (przypisy w nawiasach pochodzą od RKB): „Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego [szkoda częściowa], bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej [szkoda całkowita]. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty [gdy naprawa nie jest możliwa, wartość naprawy przekroczy ok. 100% wartości pojazdu na dzień szkody], roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu [Kodeks cywilny nie daje w tym przypadku poszkodowanemu możliwości dokonania wyboru].”

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Tablice rejestracyjne – trochę... Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne Czytaj więcej
Co to jest ubezpieczenie AC Czytaj więcej
Immunitet nie ochroni przed łamaniem... Czytaj więcej
Volvo On Call rusza w Polsce Czytaj więcej
Polisa OC może być droga! Czytaj więcej
Ile jest czasu na zgłoszenie szkody? Czytaj więcej
Co z ubezpieczeniem OC i AC poprzedniego... Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania od skutków ulewy Czytaj więcej
Link 4 nagradza klientów Czytaj więcej