Skorzystaj z naszej pomocy

Kobiety jeżdżą bezpieczniej

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Na kobietę za kółkiem  mężczyźni patrzą przez pryzmat poczucia bycia lepszym.  A zwrot „baba za kółkiem” często wypowiadany  jest z ironiczno-sarkastycznym grymasem na twarzy. W dawniejszych czasach motoryzacja była tylko i wyłącznie męską domeną, zarówno jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, poprzez ich naprawianie, czy uprawianie sportów z ich udziałem. 

Zmiany cywilizacyjne sprawiły, że motoryzacja nie jest tylko domeną mężczyzn. W dzisiejszych czasach równouprawnienie kobiet najbardziej widać na drogach. Kobiety prowadzą  własne auta, prowadzą szkoły nauki jazdy, biorą udział w rajdach, zdarzają się również i takie panie, które prowadzą własne warsztaty samochodowe.

Pomimo stereotypów związanych z kobietą za kółkiem, ze statystyk ubezpieczycieli  wynika, że kobiety, które kierują autem powodują mniej wypadków, a co za tym idzie rzadziej roszczą o odszkodowanie z tytułu kolizji lub wypadku. Kobiety z racji tego, że na ogół są bardziej ostrożne, zawsze zapinają pasy bezpieczeństwa. Często też wioząc  dzieci do przedszkola, czy szkoły zachowują szczególną uwagę. Poza tym, panie prowadzą o wiele wolniej, niż panowie, którzy znacznie częściej przekraczają dozwolona prędkość. Panowie też częściej wsiadają za kółko po alkoholu, częściej nie stosują się do kultury jazdy. Nie należy tu oczywiście generalizować. Są również panie, które w wulgarny  sposób odnoszą się do innych na drodze, pokazując niedozwolone gesty, czy nie ustępują pierwszeństwa pieszym.

Wadą kobiety za kierownicą może być jej niezdecydowanie. I tu zaciera się cienka granica pomiędzy niezdecydowaniem a ostrożnością. Kobieta bowiem zanim zdecyduje się na wyminięcie innego pojazdu, kilkakrotnie rozpoczyna manewr, nie zawsze go kończąc. W tym czasie jest już kilkakrotnie „otrąbiona” przez jadących z tyłu panów.

A teraz  trochę statystyk. Według  danych  Centralnej  Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)  na koniec 2014 r. w Polsce prawo jazdy posiadało blisko 7,7 mln pań oraz 11,9 mln mężczyzn, podczas gdy w 2004 r. udział kobiet  jako kierowców wynosił zaledwie 32 proc.  Według  wewnętrznych statystyk Gothaer, udział kobiet wśród zgłoszonych szkód komunikacyjnych w 2014 r. był sporo mniejszy niż mężczyzn. Marek Dmytryka, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A., potwierdza: kobiety za kółkiem są ostrożniejsze i zdecydowanie rzadziej łamią przepisy drogowe.

Jak dodaje  Dmytryk: Dane statystyczne informują, że na 10 kierowców przypadają 4 kobiety, zaś na 10 wypadków tylko 2 zostały spowodowane przez panie. Co więcej w grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata, to właśnie mężczyźni powodują największą liczbę wypadków – podsumował M. Dmytryk.

Bezpieczniejsza jazda kobiet przekłada się także na większe zniżki u ubezpieczycieli. Warto zatem jeździć bezpiecznie!

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Od czego zależy wysokość składki OC? Czytaj więcej
Koniec umowy OC. Co dalej? Czytaj więcej
Kiedy można przejechać na czerwonym... Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC rolnika Czytaj więcej
Polisa OC może być droga! Czytaj więcej
Jakie są korzyści i czy warto... Czytaj więcej
Immunitet nie ochroni przed łamaniem... Czytaj więcej
Europejska Karta Ubezpieczenia... Czytaj więcej
Ubezpieczenie domku letniskowego Czytaj więcej