Skorzystaj z naszej pomocy

Kiedy można przejechać na czerwonym świetle

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Powszechnie wiadome jest, że zapalone czerwone światło na drodze oznacza znak STOP. Znaku tego pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć i zgodnie z obowiązującym prawem należy się zatrzymać.

Jednak bywają  takie sytuacje, kiedy pomimo czerwonej lampki kierowcy jadą nadal. Zgodnie bowiem z przepisami kierowy mogą przejechać na czerwonym świetle np. jeśli policjant, tak właśnie kieruje ruchem. Kiedy policjant kieruje ruchem, światła w tym czasie tracą swoje znaczenie.

Innym przypadkiem przejechania podczas czerwonego światła jest potrzeba przepuszczenia jadącej na sygnale karetki pogotowia. W tym momencie należy zachować maksymalną ostrożność, żeby nie spowodować kolizji. Należy pamiętać, że przejechanie na czerwonym świetle, aby zrobić komuś miejsce nie jest wykroczeniem, i nie grozi za to mandat karny. Pojazdy biorące udział w akcjach ratunkowych również nie muszą stosować się do sygnalizacji świetlnej.

Jest jeszcze jedna sytuacja, podczas której można – zachowując najwyższą ostrożność – przejechać na czerwonym świetle. W przypadku awarii świateł drogowych np. fotokomórek. Gdy znajdziemy się w sytuacji, w której stojąc co najmniej kilka lub kilkanaście minut (odczekujemy kilka zmian świateł) nie następuje włączenie zielonego światła możemy ostrożnie opuścić skrzyżowanie. A o awarii powinniśmy poinformować odpowiednie służby.

 

Przeczytaj także: Wykroczenia, za które słono zapłacisz!

 

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Po pijaku motorówką Czytaj więcej
Koniec umowy OC. Co dalej? Czytaj więcej
Co to jest ubezpieczenie OC Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd... Czytaj więcej
Zalety małych samochodów Czytaj więcej
Przygotuj auto na wiosenne wypady Czytaj więcej
Ubezpieczenie pustego mieszkania Czytaj więcej
Kradzież na campingu Czytaj więcej
Ubezpieczenie quada – co... Czytaj więcej
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania Czytaj więcej