Skorzystaj z naszej pomocy

Hak holowniczy – demontować czy zostawić?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Właściciele aut wiedzą, że posiadanie haka holowniczego często ułatwia transport np. w podróży. Dla miłośników przyczep kampingowych to obowiązkowych element samochodu, który umożliwia podróżowanie z „z własnym domkiem”.

Jak wiadomo dobrze dobrany hak samochodowy umożliwia bezpieczne korzystanie z przyczep kempingowych czy innych transportowych. W przypadku małych haków kierowcy najczęściej go nie demontują przed podróżą, ale podróż z kulą naczepy, która ogranicza widoczność tablicy rejestracyjnej lub świateł przeciwmgielnych może stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze.
Warto wziąć pod uwagę , że hak ma duży na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu. Nawet bowiem przy niegroźnej kolizji istnieje niebezpieczeństwo wbicia się w innym pojazd. Mając to na uwadze producenci haków holowniczych prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz to nowszych rozwiązań. Najnowocześniejsze modele haków samochodowych łączą funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz łatwość ich użytkowania.

Obecnie na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają szybkie i proste wypięcie kuli zaczepu, w momencie, kiedy nie jest ona potrzebna. Robert Lichocki z Brink Group w Polsce dodaje: „najchętniej wybieranych produktów należą haki demontowane poziomo oraz pionowo .W zależności od tego na czym najbardziej nam zależy, możemy dobrać hak, którego uchwyt jest niezauważalny bez zamontowanej kuli lub taki, który jest niezwykle łatwy w użytkowaniu”. Pomimo, iż polskie przepisy na chwilę obecną nie przewidują wymogu demontowania lub chowania wystającej kuli zaczepu, sytuacja może wyglądać inaczej poza granicami naszego kraju.

Z hakiem przez Europę z „czerwonym kapturkiem”.

Kierując się ku naszej zachodniej granicy niektórzy kierowcy demontują haki, inni zaś kierując się wcześniejszym doświadczeniem, pozostawiają kulę zamontowaną, nakładając jedynie tzw. „czerwony kapturek”, czyli element ochronny zwiększający widoczność wystającej części haka. Obydwa rozwiązania są zgodne z prawem. Polscy kierowcy w przypadku kontroli drogowej w państwach, w których zabronione jest poruszanie się z nieużywaną kulą mogą powołać się na Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym.

Pulina Chmielińska, specjalistka ds. turystyki i informacji PZM INFO dodaje: „Konwencja Wiedeńska gwarantuje kierowcom poruszanie się po terenie państw sygnatariuszy z wyposażeniem pojazdu, które obowiązuje na terytorium kraju zarejestrowania pojazdu. Stąd właśnie wynika możliwość poruszania się z hakiem holowniczym nie ciągnącym przyczepy jedynie z ochronnym „czerwonym kapturkiem”. W praktyce wskazane jest jednak stosowanie się do przepisów obowiązujących w danym kraju”.

Dostałeś mandat? Powołaj się na Konwencję Wiedeńską

W sytuacji kontroli oraz otrzymania mandatu kierowca może powołać się na zapisy ze wspominanej Konwencji Wiedeńskiej. Praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze powołanie się na przepisy skutkuje automatycznym anulowaniem mandatu i zakończeniem kontroli. Może się okazać, że kierowca zobligowany będzie do przyjęcia mandatu i opłacenia kary finansowej. Dopiero po przyjęciu mandatu można się od niego odwołać, powołując się na Konwencję. Jest to jednak żmudna i długotrwała procedura.

Podróżując po Niemczech z kulą zaczepu, w razie kolizji ubezpieczenie nie zadziała

Problemy mogą pojawić się także w innej sytuacji – kiedy poruszając się z wystającą kulą zaczepu, zostaniemy uderzeni przez inny jadące za nami auto. W momencie takiego zdarzenia (jeśli wydarzy się ono np. Niemczech), firma ubezpieczeniowa może wnioskować o pokrycie przez nas części kosztów naprawy szkód w samochodzie sprawcy. I co ważne – pomimo, że to doprowadziliśmy do tego wydarzenia, to zamontowany w naszym samochodzie zaczep spowodował rozleglejsze uszkodzenia, niż gdyby pojazd poruszał się bez niego.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • sonia

    Nie wiem jak Wy, ale hak holowniczy mi się nigdy nie przydał i mam nadzieje, że nie przyda:)

Przeczytaj więcej

Błędy popełniane przy zakupie polisy OC Czytaj więcej
Pomoc drogowa w razie wypadku Czytaj więcej
Kiedy można przejechać na czerwonym... Czytaj więcej
Volvo On Call rusza w Polsce Czytaj więcej
Zderzenie z leśną zwierzyną... Czytaj więcej
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie... Czytaj więcej
Ubezpieczenie zdrowotne –... Czytaj więcej
Jak ubezpieczyć „anglika”... Czytaj więcej
Krótkoterminowe assistance za granicą Czytaj więcej
Wymiana opon = większe bezpieczeństwo Czytaj więcej