Skorzystaj z naszej pomocy

Dodatkowe ubezpieczenie podróży

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Ubezpieczenia turystyczne występują w dwojakiej formie. Pierwszą z nich jest ubezpieczenie wyjazdów organizowanych przez biura podróży, drugą formą jest dodatkowe  ubezpieczenie podróży, czyli dokupienie rozszerzonego wariantu ubezpieczenia turystycznego, z większą sumą ubezpieczenia oraz szerszym zakresem ochrony.

Wykupując dodatkowe ubezpieczenie podróży kierujemy się przede wszystkim uniknięciem wysokich kosztów następstw różnego rodzaju wypadków podczas podróży. Przy czym warto pamiętać, że im dalszy cel naszej podróży, tym większa suma ubezpieczenia powinna znajdować się na umowie z ubezpieczycielem. Wyjeżdżając w podróż warto przemyśleć wykupienie dodatkowego ubezpieczenie podróży. Dlaczego? Dlatego, że korzystając z polisy proponowanej nam przez touroperatora mamy w umowie minimalną sumę ubezpieczenia, która w razie wypadku, choroby (lub innych zdarzeń) nie pokryje nam wszelkich kosztów związanych z leczeniem, czy powrotem do Polski. Podobnie jest z zakresem takiego ubezpieczenia, który nie gwarantuje nam zwrotu wszystkich poniesionych przez nas wydatków.

Dodatkowe ubezpieczenie podróży – im dalej jedziesz tym większą wybierz sumę ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel pokrywa koszty w przypadku zaistnienia zdarzeń określonych w OWU podczas podróży. O jej wysokości decyduje klient w momencie zawierania ubezpieczenia. Przy wyborze sumy ubezpieczenia należy kierować się wyobraźnią i przyjąć każdy możliwy scenariusz. Szczególnie, kiedy cel naszej podróży jest daleko poza granicami kraju. Im dalej jedziemy tym suma ubezpieczenia powinna być większa. Suma ta musi bowiem pokryć koszty pomocy lekarskiej w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli koszty pomocy ją przekraczają, brakującą kwotę klient będzie zmuszony pokryć we własnym zakresie. Tak było w przypadku turysty, który niedawno wyjechał do Meksyku i doznał tam wylewu. W efekcie musi on w chwili obecnej zapłacić 800 tysięcy złotych za transport medyczny z Meksyku do Polski, o innych kosztach nie wspominając. Pechowiec miał tylko i wyłącznie podstawowe ubezpieczenie turystyczne – czyli najtańszą opcję polisy która nie zapewniła mu bezpiecznego powrotu do kraju. Z powodu niewystarczającej sumy ubezpieczenia możemy być zobowiązani do dopłaty za pobyt w szpitalu, transport medyczny, transport do miejsca zamieszkania, lekarstwa itd.

Karta EKUZ na terenie Europy nie do końca nas chroni

Jeśli wybieramy się do któregoś z krajów wspólnoty, możemy liczyć na warunki karty EKUZ, choć i tak zakres ubezpieczenia może być również niewystarczający. Dodatkowe ubezpieczenie podróży w tym przypadku również nie zaszkodzi. W krajach Europy koszty ratownictwa i poszukiwania turystów sięgają do 4 tysięcy euro, a leczenie ambulatoryjne we Włoszech, czy w Gracji to koszt około 130 euro za dzień.

Co powinno zawierać dodatkowe ubezpieczenie podróży?

Kształt polisty turystycznej powonieniem być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Polisę „kształtujemy” według: miejsca do którego jedziemy, naszego stanu zdrowia. Ważne jest, czy jest to wyjazd, na którym będziemy uprawiać sporty ekstremalne, czy też mamy zamiar leżeć na plaży. Polisa turystyczna powinna bezwzględnie takie warianty jak:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ten wariant chroni nas przed samodzielnym pokrywaniem kosztów, które związane są z ewentualnym leczeniem poza granicami Polski. Ubezpieczenie gwarantuje zwrot kosztów poniesionych w związku z chorobą, przez co zapewnia nam pokrycie, ze strony wybranego przez nas zakładu ubezpieczeń, kosztów zakupu lekarstw i innych środków związanych z chorobą. Zapewnia również koszty leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych, zakupu protez np. protez które uległy zniszczeniu w wypadku, a także kosztów opieki medycznej. Należy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na poniesienie przez ubezpieczyciela kosztów transportu medycznego do Polski, jeśli  zaistnieje taka konieczność.
  2. Ubezpieczenie odszkodowania cywilnego, to koszty, które ponosi ubezpieczyciel w związku z wywołaniem przez nas szkód osobom trzecim. Jeśli wyrządzimy komuś szkodę – na przykład zniszczymy sprzęt sportowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zadba o to, by poszkodowany otrzymał odpowiednie zadośćuczynienie. Przy czym zadośćuczynienie może oznaczać jednorazową kwotę, lub np. stała rentę.
  3. Assistance– czyli pomoc w sytuacjach awaryjnych. Ochrona ta polega na pomocy osobie poszkodowanej lub jego rodzinie w sytuacji, kiedy po nieprzewidzianym wydarzeniu (może to być wypadek, lub awaria samochodu) ubezpieczyciel organizuje nam pomoc polegająca na organizacji powrotu do kraju, organizuje też nocleg, czy opiekę nad dziećmi.

Inne rozszerzenia zależą od rodzaju naszej wyprawy, są to m.in.:

1.Pokrycie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej te rozszerzenie polisy turystycznej  istotne jest szczególnie dla miłośników górskich sportów ekstremalnych,

  1. 2. Ubezpieczenie bagażu podróżnego, sprzętu sportowego, fotograficznego lub elektronicznegona wypadek zaginięcia, rozboju, uszkodzenia, kradzieży z włamaniem,
  2. Polisa dla osób pracujących w warunkach wysokiego ryzyka, pasjonatów sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka,
  3. Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się zdrowia podczas choroby przewlekłej.

 

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie... Czytaj więcej
Ubezpieczenie zdrowotne –... Czytaj więcej
Co to jest ubezpieczenie OC Czytaj więcej
Bezpieczeństwo dziecka –... Czytaj więcej
Przyczyny wypadków z udziałem pieszych Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania –... Czytaj więcej
Piesi giną na polskich drogach Czytaj więcej
Przygotuj auto na wiosenne wypady Czytaj więcej
Angliki z wyższą składką Czytaj więcej
Ubezpieczenie dziecka Czytaj więcej