Skorzystaj z naszej pomocy

Kolizja z zagranicznym kierowcą. Co zrobić?

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Nie ma chyba nic gorszego niż stłuczka na drodze w momencie, gdy śpieszysz się do pracy. Jeszcze gorzej jest, gdy do kolizji doszło z obcokrajowcem i występuje bariera językowa. W tym artykule dowiesz się jak załatwić całą sprawę.

Bez wątpienia kolizja z obcokrajowcem może być bardzo stresująca. Jak zachować się, by uniknąć błędów i skutecznie starać się o ewentualne odszkodowanie?

Podstawową rzeczą jest zbiór wszystkich niezbędnych informacji. Dzięki nim można zgłaszać do ubezpieczyciela o ewentualne odszkodowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowych i jasne opisanie wszystkich okoliczności zdarzenia. W tym dokumencie oprócz poprawnych danych uczestników zdarzenia muszą znaleźć się następujące informacje:

  • Informacje o polisie OC (nazwa firmy, numer polisy),
  • Marka pojazdu,
  • Numer rejestracyjny,
  • Kraj wydania tablic rejestracyjnych,

Pamiętaj, że oświadczenie musi być podpisane przez wszystkich uczestników zdarzenia. Oprócz tego warto jest zrobić zdjęcia i zebrać dane od świadków. Lekka stłuczka nie wymaga, by wzywać policję. W przypadku kolizji z obcokrajowcem możesz to zrobić, gdy osoba każe Ci podpisać dokument w obcym dla Ciebie języku lub nie chce podać danych dotyczących swojego ubezpieczenia.

Zagraniczne ubezpieczenie OC

Każdy kierowca, który posiada prawo jazdy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) może poruszać się po Polsce z polisą OC wykupioną we własnym kraju. W momencie, gdy pojazd jest zarejestrowany w innym kraju, kierowca musi posiadać Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Zielona Karta to dowód ubezpieczenia OC, a w skład EOG wchodzą takie kraje jak:

Islandia, Norwegia, Lichtenstein oraz Szwajcaria, Andora, Serbia, Monako, San Marino, Gibraltaru i Wysp Owczych.

Jak likwidowana będzie szkoda?

Okazuje się, że proces likwidacji szkody przebiega praktycznie tak samo jak kolizja z Polakiem. Problem może pojawić się tylko z terminem. Często zajmuje to więcej czasu niż 30 dni od daty zgłoszenia. Eksperci zauważają, że kluczowe jest tutaj uzyskanie od ubezpieczyciela sprawcy informacji potwierdzającej ochronę ubezpieczeniową wskazanego pojazdu w momencie wystąpienia szkody. Ile to zajmuje czasu? Zgodnie z przepisami zagraniczny ubezpieczyciel na potwierdzenie ubezpieczenia ma maksymalnie 42 dni.

Nawet drobna stłuczka może wywołać stres i zdenerwowanie. Zwłaszcza, gdy drugim kierowcą biorącym udział w zdarzeniu jest obcokrajowiec. By uniknąć problemów w przyszłości warto wozić ze sobą wzór oświadczenia z kolizji w języku polskim i angielskim.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

  • podróznik

    Miałem kiedyś stłuczkę z Niemcem. Na szczęście miałem oświadczenie po angielsku i wszystko się załatwiło się bez żadnych problemów.

Przeczytaj więcej

Jak ubezpieczyć „anglika”... Czytaj więcej
Ubezpieczenie przyczepki kempingowej Czytaj więcej
Przyczynienie do wypadku. Co to jest? Czytaj więcej
Wymiana opon = większe bezpieczeństwo Czytaj więcej
Ubezpieczenie kolonii, obozu, wycieczki Czytaj więcej
Ubezpieczenie narciarskie dla osób... Czytaj więcej
Kobiety jeżdżą bezpieczniej Czytaj więcej
Pomoc drogowa w razie wypadku Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne? Bądźcie czujni! Czytaj więcej
Jedziesz samochodem na wakacje? Ubezpiecz go! Czytaj więcej