Skorzystaj z naszej pomocy

Zmiany w dowodach osobistych od marca 2015 roku

Szukasz taniego OC?

Sprawdź najniższą cenę!

  • Porównaj cenę swojego OC i nie przepłacaj!
  • Najniższe ceny na rynku!
  • Pełne wsparcie konsultantów!
Oblicz składkę

Zmiany w przepisach dotyczących dowodów osobistych. Przede wszystkim nie będzie już na nich podstawowych danych jak adres zameldowania, kolor oczu itd., a złożenie wnioski będzie można wykonać na terenie całego kraju. Wszystkie zmiany wprowadzone są z myślą o korzyściach dla obywateli.
O dwa miesiące – z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. przesunięty został termin wejścia w życie przepisów wprowadzających System Rejestrów Państwowych, obejmujący rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych i rejestr stanu cywilnego.
Jakie zmiany

Na nowym dokumencie zabraknie adresu zameldowania, koloru oczu  i informacji o naszym wzroście. Zniknie też zeskanowany podpis posiadacza dowodu. Ponadto dowód zawierać będzie informację dotyczącą naszego obywatelstwa. Bez zmian pozostanie format i wymiary.

Gdzie składamy wniosek

Skutkiem wprowadzenia tych  przepisów jest fakt, że  będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

Sposoby złożenia wniosku

Istnieją  dwa sposoby składania formularza. Pierwszy tradycyjny, dotyczy formularzy  papierowych, które musimy własnoręcznie podpisać. Wniosek ten może wypełnić  za nas urzędnik, który na podstawie danych w rejestrze PESEL., uzyskuje odpowiednie o nas informacje. Do wniosku dołączamy fotografię, która – jak w poprzednich latach musi mieć wymiary 35×45 mm.

Drugi sposób składania wniosku dotyczy osób, które posiadają elektroniczny podpis. Do wniosku wypełnianego w tej formie dołączyć  należy fotografię  w pliku w wymiarach 492×610 pikseli. Plik nie może przekraczać 2,5 MB.

W przypadku osób chorych, niepełnosprawnych, czy innych przeszkód, formularz ma obowiązek przyjąć od nas urzędnik w miejscu gdzie aktualnie się znajdujemy. Odbiór zaś może nastąpić poprzez osoby trzecie, legitymujące się naszym pełnomocnictwem. Podobnie jest w przypadku osób z ograniczonymi bądź nieposiadającymi zdolnościami do czynności prawnych. Za osoby  te dokumenty mogą odebrać rodzice, opiekuni prawni lub kurator.

Jaka ważność

Ważność dowodu wygasa po upływie 10 lat od daty wydania. Czyli tak jak dotychczas. Wyjątkiem tu są dowody osobiste wydawane dzieciom do 5 roku życia, których ważność kończy się po 5 latach od daty wydania.

Ile zapłacimy

Od kilku lat  dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

Należy podkreślić, że posiadając dotychczasowy dokument, nie mamy obowiązku, aby go wymienić. Obowiązek ten  dotyczy osób, którym zmieniły się dane osobowe. Być może centralizacja naszych danych osobowych, a także coraz mniej dokumentów potrzebnych w załatwianiu  spraw urzędowych  uwolni nas od biurokracji, która od lat panoszy  się w naszym kraju.

Skomentuj

Jak ubezpieczyć samochód zabytkowy - wszystkie dokumenty, które musisz mieć!

Przeczytaj więcej

Odwołanie zeznań w oświadczeniu Czytaj więcej
Jak otrzymać więcej pieniędzy... Czytaj więcej
Ubezpieczenie narciarskie dla osób... Czytaj więcej
Tablice rejestracyjne – trochę... Czytaj więcej
Kradzież samochodu – uważaj... Czytaj więcej
Czy ubezpieczenie dla rowerzystów... Czytaj więcej
Po pijaku motorówką Czytaj więcej
Zalety małych samochodów Czytaj więcej
Jak pielęgnować samochód? Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC motocykla Czytaj więcej